HIMNI
I GRAMOZIT
 


Kreu Registration RSS
Ndeshja e fundit
Menu
ne facebook
Ndeshja e ardhshme

kerko
sondazh
Mendoni se GRAMOZI mund te ngjitet perseri ne superiore ???
Total of answers: 380
Lidhu
Statistika

Gjithesej Online 1
Vizitore 1
Perdorues 0
ne youtubeI themeluar në fillim te shekullit te 18-te dhe i shtrirë në rrëzë të malit të Gramozit, qyteti i Ersekës është një qytet i vogël alpin dhe qyteti kryesor i Kolonjës . Si qyteti më i madh në Kolonjë luan një rol të rëndësishëm për të gjitha aktivitetet e rajonit duke përfshirë zonat që lidhen me turizmin, kulturën dhe arsimin.      

Popullsia e ketij rajoni është krenare për traditat atdhetare, liridashëse e arsimdashëse. Kolonjaret janë njerëz punëtorë dhe me kulturë. Ata kanë një histori të gjatë për ruajtjen e traditave dhe vlerave të tyre, veçanërisht në fushën e arsimit. Ndërkohë ata dinë të zgjedhin anët më pozitive nga shoqëria që ndryshon përreth tyre.

 Dhe skuadra e Gramozit qe eshte krijuar ne vitin 1927 e ka mare emrin nga mali I Gramozit . Ne vitin1958 jane dalluar shume lojtare qe Gramozi doli ne kategorine e pare dhe ne vitin 1989-1995 jane dalluar lojtare si Agim Rushiti,Skender Rustemi,Ilir Qirjako ,Alber Aliko ,Edmond Aliko,Edmond Dhimo, Arti Koçiu,etj. Nje gje e vecante eshte dalluar ne vitin 2003-2004 sepse Gramozi ka luajtur me cuna te cilet  ishin gjimnaziste dhe ka mundur te dale ne vend te katert ne kategorine e dyte. Ne vitin 2004 -2005 Gramozi kishte ndeshje me nje skuader te kategorise se dyte e cila ishte skuadra e Kelcyres  dhe Gramozi u denua me: dy vjet fushen dhe lojtare te ndryshem si: Ervis Peci, Ervis Ismolli, Klaudio Rexhepi, Hyserjon Shupe, etj. Ne vitin 2007-2008 Gramozi nga kategoria e dyte u ngjit ne kategorine e pare duke mare barazim me Vloren brenda ne Erseke. Ndeshja ishte shume e bukur pavarsisht se ne dolem kampion te kategorise se dyte.  Pas nje viti ne kategorine e pare Gramozi u rendit i katerti dhe u ndesh per ne Superlige me Bylisin . Kolonjaret fituan bindshem ate takim 5 - 2 dhe keshtu u renditen mes me te mireve te futbollit shqiptar . Por endrra nuk do te zgjaste shume pasi vetem nje sezon do te kalonte dhe kolonjaret do te renditeshin ne vend te fundit dhe keshtu do te riktheheshin prap ne te paren por jo pa shkruar historine . Gramozi u ndesh ne Superlige me skuadrat me te mira te vendit por jo vetem kaq . Nje bum te madh do te bente miqesorja qe kolonjaret do te zhvillonin ne ''Qemal Stafa '' me galaktiket e Realit te Madridit ne mbremjen e 20 janarit te vitit 2010 . Takimi perfundoi 1-2 per miqte . Nje tjeter arritje per futbollin kolonjar do te qe dhe drejtimi i skuadres nga nje trajner i mirenjohur ne vend , sic eshte Agim Canaj . Presidenti Mustafa Taci do te kryente investime te shumta por perseri Gramozi nuk do te mbijetonte ne Ligen e me te mirava shqiptare , jo vetem per fajin e vet por edhe te arbitrimit te dobet qe iu be ketij ekipi .

Sezoni 2010 - 2011 - Kolonjaret militojne ne Kategorine e Pare dhe jane nje nder pretendentet kryesore per tu ngjitur perseri ne Superlige megjithe konkurencen e forte ....


Publikoje ne rrjetet sociale :